Chindia Târgoviște, lovită de campioana României în actul secund

O repriză de speranță și alta de coșmar pentru Chindia Târgoviște în meciul cu CFR Cluj. Roș-albaștrii au arătat bine împotriva campioanei României doar în primul act, cand au pus la respect adversarul, iar apoi, în cel de-al doilea mitan au devenit carne de tun pentru elevii lui Dan Petrescu. Pe un fond bun de joc, Chindia a deschis scorul prin Neicuțescu (27), care a pus latul la o pasă puternică trimisă în careu de Yameogo. În finalul primului act, CFR-ul a avut posibilitatea de a restabili egalitatea, dar șutul lui Păun nu a nimerit ținta. Revenirea de la cabine a jucătorilor nu a fost de bun augur pentru Chindia. La scurt timp după reluarea jocului, trupa din Ardeal a restabilit egalitatea pe tabelă, prin Țucudean (49), după care Păun (67) și Deac (72) au dus scorul la 3-1 pentru Cluj. În ceea ce privește golul lui Deac, acesta a fost marcat dintr-un ofside nesemnalizat de arbitrul asistent de pe partea dreaptă. Pe final de joc, același Deac a mai dat o lovitură Chindiei, ridicând scorul la 4-1, printr-un șutul cu stângul la colțul lung. Chiar dacă târgoviștenii și-au dorit mult să obțină un rezultat pozitiv cu CFR-ul, aceștia au reușit acest lucru doar în prima repriză, când au condus adversarul cu 1-0. Etapa viitoare, în deplasare, Chindia va înfrunta pe Academica Clinceni.

Chindia Târgoviște – CFR Cluj    1-4 (1-0)

Marcatori: Neicuțescu (27)/ Țucudean (49), Păun (67), Deac (72, 89).

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitrașcu – Novac, L. Mihai (70 Rață)– Neguț, Cherchez (70 Florea), Yameogo (77 Șerban) – Neicuțescu. Antrenor: Viorel Moldovan.

CFR: Vâtcă – Butean, Mureșan, Cestor, Peteleu – Itu (28 Luis Aurelio), Hoban, Păun – Deac, Țucudean (66 Omrani), Costache (87 Petrila). Antrenor: Dan Petrescu.

Sursă foto: Telekomsport.ro