Chindia Târgoviște, înfrângere la limită pe “Ion Oblemenco”

Chindia Târgoviște s-a aflat foarte aproape de a obține o remiză pe “Ion Oblemenco” în disputa cu Universitatea Craiova. Într-o partidă în care oltenii s-au impus cu 1-0,  formația dâmbovițeană a avut șansa ei de gol pe final de joc, dar roș-albaștrii au fost ocoliți de fiecare dată de șansă. În prima fază Neicuțescu a trimis cu capul în transversală (89), după care în ultimele secvențe ale întâlnirii Cherchez a tras dezamăgitor din interiorul careului. Pentru gazde, reușita câștigătoare a fost semnată de Mihai Roman, în primul minut al actului secund. În finalul primei reprize, același Roman a marcat pentru Universitatea, dar golul a fost anulat de arbitru pe motiv de ofside. Până la golul anulat, Craiova a mai irosit alte ocazii importante prin Cicâldău și Martic. Pentru Chindia eșecul cu Craiova a fost al doilea din acest sezon, după cel cu Viitorul Constanța. Sâmbătă, de la ora 21.00, pe arena “Ilie Oană” din Ploiești, Chindia va da piept cu CFR Cluj, campioana României, în cea de-a patra etapă a campionatului.

Universitatea Craiova – Chindia Târgoviște    1-0 (0-0)

Marcator: Roman (46).

Universitatea: Pigliacelli – Vlădoiu (26 Martic), Acka, Kelic, Bancu – Ivanov, Cicâldău (79 Vătăjelu), Qaka (65 Mateiu) – Bărbuț, Roman, V. Constantin. Antrenor: Corneliu Papură.

Chindia: Aioani – Martac, C. Dinu, Leca, Neciu – Novac, L. Mihai (61 Bic) – Neguț, Neicuțescu, Florea (74 Cherchez) – Voduț (61 Dumitrașcu). Antrenor: Viorel Moldovan.