Baschet. Succes plin de dramatism pentru CSM Târgoviște în campionat

Seara de sâmbătă a fost una la înălțime pentru echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște.

Formația dâmbovițeană, antrenată de Cătălin Tănase, a avut parte de o victorie dramatică în duelul cu Olimpia CSU Brașov, într-un joc ce a contat pentru etapa a doua din faza a doua a campionatului. Pe teren propriu, târgoviștencele s-au impus cu 72-69, la capătul unui joc extrem de echilibrat și extrem de spectaculos.

Într-un joc în care egalitatea a persistat în cea mai mare parte, CSM Târgoviște și-a arătat superioritatea în a doua parte a întâlnirii. După ce în primul sfert s-a impus Olimpia, la limită, cu 18-17, CSM-ul și-a arătat adevărații colți în sfertul al treilea când și l-a adjudecat cu 17-13. În schimb, sferturile doi și patru s-au terminat la egalitate, cu 20-20 și 18-18.

Principala marcatoare a meciului a fost Alina Chivu de la CSM, cu 23 de puncte realizate.

Etapa viitoare, tot pe teren propriu, CSM va da piept cu Sepsi Sfântu Gheorghe, campioana României.

CSM Târgoviște – Olimpia CSU Brașov   72-69 ((17-18, 20-20, 17-13, 18-18)

Marcatoare

CSM: A. Chivu 23 p, L. Toma 4, G. Irimia 19, A. Ghiță 8, A. Stoenescu 12, D. Tănase 6.

Olimpia: B. Pesovic 15, T. Dumitru 4, B. Lou 11, R. Filip 2, C. Williams 8, N. Zubak 7, B. Voica 3, E. Armanu 19.