Premierul Florin Cîțu a declarat că alocațiile pentru copii nu vor mai crește în acest an. Motivul fiind faptul că au crescut deja cu 20% la începutul anului, iar toate celelalte propuneri erau făcute de PSD. Bugetul pe 2021 este deja aprobat și nu are prevăzute sume suplimentare pentru majorarea alocațiilor de stat, a transmis premierul.
“Aici nu va trebui să existe niciun fel de discuție, bugetul a fost aprobat și alocațiile au crescut la începutul anului cu 20%, este ceea ce avem în buget în acest moment, este un amendament care a trecut în Parlament, celelalte propuneri erau propuneri care țin de PSD. Mă aștept ca membrii coaliției să susțină programul de guvernare al acestei coaliții, să susțină obiectivele pe care ni le-am asumat în fața partenerilor noștri internaționali și să nu susțină legi ale PSD”, a declarat Florin Cîțu.
Întrebat dacă sunt membri ai coaliției care susțin legea PSD, premierul a răspuns: “Am înțeles că sunt câteva în parlament, se întârzie și semnalul este clar vă nu vreau să ajungem să trebuiască să luăm noi decizia să corectăm. Este în Parlament legea care permite creșterea anuală a alocațiilor, trebuie să ne ținem de acest calendar”, a precizat premierul.
















