Un accident feroviar deosebit de grav s-a produs miercuri, 29 iulie, la trecerea la nivel cu calea ferată de pe strada Morii, în localitatea Urseni, județul Timiș, scrie debanat.ro
Un autoturism în care se afla doar conducătoarea auto a fost lovit de trenul Interregio care circula pe ruta Timișoara–Mangalia.
În urma apelului primit la numărul de urgență 112, la locul accidentului au fost trimise o autospecială de descarcerare, o autospecială de stingere dotată cu modul de descarcerare și un echipaj SMURD tip C, cu medic.
Impactul a fost extrem de puternic, iar femeia aflată la volan a rămas încarcerată în autoturism. La sosirea echipajelor de intervenție, victima se afla în stare de inconștiență.
Pompierii au reușit să o extragă dintre fiarele mașinii și au predat-o echipajului medical. Cadrele medicale au început imediat manevrele de resuscitare.
La momentul accidentului, în tren se aflau 87 de călători. Din fericire, niciunul dintre aceștia nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.
Deocamdată, nu au fost comunicate informații suplimentare despre starea femeii sau despre împrejurările exacte în care s-a produs accidentul.
















