Un preot din Maramureș a fost amendat cu suma de 20 000 de lei pentru că a oficiat o slujbă cu 30 de persoane

Publicitate

Un preot din județul Maramureș a fost amendat, în Vinerea Mare a Paștelui, cu suma de 20 000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor ordonanțelor militare.

Acesta oficia o slujbă religioasă în biserica din comuna Recea, unde s-au adunat 30 de persoane. Oamenii legii care patrulau prin localitate au constatat acest lucru, iar apoi au intrat în lăcașul de cult și au cerut întreruperea slujbei.

„Poliţiştii maramureşeni care se aflau în misiune şi efectuau, vineri, activităţi de patrulare pe raza comunei Recea au constatat că în biserică se oficia o slujbă religioasă, unde au participat mai mulţi cetăţeni.

Poliţiştii au solicitat întreruperea slujbei religioase, iar preotul a fost sancţionat contravenţional cu suma de 20.000 de lei pentru nerespectarea prevederilor ordonanţei militare.

De asemenea, în lăcaşul de cult au fost identificate alte 31 de persoane. Poliţiştii efectuează verificările necesare pentru a stabili şi identifica câte dintre acestea au avut atribuţii pentru oficierea slujbei religioase, respectiv pentru Paşti – pregătirea pâinii binecuvântată, în formă de prescuri, stropită cu agheasmă şi vin”, au transmis reprezentanții Prefecturuii Maramureș.

Mai mult de atât, și celelalte persoane care au asistat la slujba religioasă urmează să fie amendate.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!