Tenismen dâmbovițean în formă maximă! Andrei Voican luptă astăzi pentru titlul de campion național

Tenismenul Andrei Voican merge ceas la Campionatul Național individual de iarnă Under 14. Sportivul legitimat la CS Târgoviște, antrenat de Pompiliu Nedelcu, s-a calificat, ieri, în finala turneul găzduit de municipiul București. În disputa pentru urcarea în ultimul act, Voican l-a depășit în semifinale pe Alin Fătu (AS Tenis Club București), cu 6-1, 6-4.

Tot în două seturi, târgovișteanul și-a învins adversari pe care i-a întâlnit în primele faze ale Naționalelor de iarnă. În primul tur a trecut de Andrei Latis (Știința Constanța) – 6-0, 6-1, în turul al doilea de George Cosma (Asociația Clubul Sportiv București) – 6-0, 6-1, iar în sferturi l-a depășit pe Darius Bălan (TC Stănică Craiova) – 6-0, 6-4. În finala concursului, Voican îl va înfrunta pe Mihai Lungu, de la CSM Oradea. La aceste Naționale, sportivul antrenat de Pompiliu Nedelcu a plecat din postura de favorit 2. De asemenea, la dublu, unde a făcut pereche cu Alin Fătu, s-a oprit în semifinale. Un alt tenismen de la CS Târgoviște care a luat parte la Naționalele U14 a fost și Vasile Duță, care s-a oprit în turul 2 la simplu și în semifinale la dublu. De asemenea, Oana Marinescu, de la Sorana Sport Club Târgoviște, a fost eliminată în primul tur, atât al simplu, cât și la dublu.