Start cu stângul pentru Chindia Târgoviște în play-out! Înfrângere pe final de joc cu FC Botoșani

Sursă foto: AFC Chindia Târgoviște

Chindia Târgoviște a încheiat printr-o înfrângere primul meci din play-out. Pe teren străin, dâmbovițenii au cedat cu 0-1 în fața lui FC Botoșani, pe final de joc. După un puține faze de poartă, formația antrenată de Flavius Stoican a dat lovitura în minutul 90, prin Silviu Mailat, care a marcat printr-o „scăriță” de efect.

În prima repriză, Chindia a irosit o mare ocazie de gol, prin Daniel Popa, care a trimis mingea în transversală.

După eșecul de astăzi, criza de la Chindia Târgoviște se prelungește. Cu doar 16 puncte, după înjumătățire, dâmbovițenii ocupă locul 7, primul care va da barajul pentru supraviețuirea în Superligă. Dacă elevii Toni Petrea nu-și vor reveni cât mai repede, Chindia se îndreaptă încet-încet spre eșalonul secund.

Etapa viitoare, tot în deplasare, Chindia va da peste CS Mioveni, ultima clasată. În disputa cu argeșenii, roș-albaștrii sunt obligați să obțină toate cele trei puncte.

FC Botoșani – Chindia Târgoviște 1-0 (0-0)

Marcator: Mailat (90).

Botoșani: Ducan – Petro, Mutombo, Pius, Țigănașu (46 Mboko) – Dican, Zabou (62 Cioiu), Florescu (61 Ivanov) – A. Dragu (74 Roman), J. Tallo (46 Camara), Mailat. Antrenor: Flavius Stoican.

Chindia: Căbuz – Căpușă, Orozco, Celea, A. Ioniță (73 Dumitrașcu) – Dulca (90 Mihaiu), Akhmatov (46 Vorobjovas) – Neguț, Popadiuc (73 Șerban), D. Popa (85 Buș) – Cooper. Antrenor: Toni Petrea.