Sorana Cîrstea, la primul succes în acest an! Tenismena din Târgoviște s-a calificat în turul 2 la Abu Dhabi

Sorana Cîrstea (33 ani, 26 WTA) a spart gheața în acest an! La începutul acestei săptămâni, tenismena din Târgoviște a obținut prima victorie din 2024. După eșecurile de la Brisbane, Adelaide și Australian Open, sportiva dâmbovițeană a găsit din nou gustul succesului la Abu Dhabi.

Ieri, Sorana s-a calificat în turul 2 la concursul din Emiratele Arabe Unite, după ce a învins-o pe franțuzoaica Caroline Garcia (30 ani, 21 WTA), în primul tur, cu 6-7 (4), 6-4, 6-4, după un joc ce a durat aproape trei ore.

Succesul de ieri a fost al treilea consecutiv pentru târgovișteancă în duelurile cu tenismena din Franța. Anul trecut, Cîrstea a trecut, pe rând, de Caroline Garcia la Indian Wells și Miami.

În faza secundă a turneului WTA 500, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe favorita numărul 3, Maria Sakkari (28 ani, 9 WTA), din Grecia.

Pentru calificarea în turul doi al turneului de la Abu Dhabi, Sorana Cîrstea a primit 12.602 dolari.