Seară superbă pentru Chindia Târgoviște! Victorie cu Dinamo, în deplasare

Marco Alexandru Dulca, Ante Puljic si Valmir Berisha in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Chindia Targoviste, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, sambata 16 ianuarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Chindia Târgoviște a bifat, în această seară, o nouă victorie importantă în Liga1. Pe teren străin, formația pregătită de Emil Săndoi, a învins cu 1-0 pe Dinamo București, într-un joc ce a contat pentru etapa a 17-a a campionatului.

Reușita câștigătoare a târgoviștenilor a picat în poarta adversă în actul secund, în minutul 64, când Berisha l-a bătut pe Eșanu printr-un șut din întoarcere, în urma unui corner executat de Dumitrașcu.

Cu un minut înainte de deschiderea scorului, Chindia a irosit o șansă uriașă de gol, prin Popa, când șutul acestuia a fost respins miraculos de portarul dinamovist. În schimb, în prima repriză, Berisha ar fi putut și el deschide scorul în două rânduri.

De partea cealaltă, Dinamo a ratat o mare șansă de gol, în debutul reprizei a doua, când Fabbrini l-a pus la grea încercare pe portarul Aioani.

După succesul din această seară, Chindia a ajuns la a treia victorie obținută împotriva lui Dinamo în Liga 1 din patru meciuri disputate. Mai mult de atât, în urma succesului din “Groapă”, târgoviștenii au urcat din nou pe loc de play-off (6), după ce au acumulat 24 de puncte.

Etapa viitoare, vineri, pe 22 ianuarie, de la ora 17.00, Chindia va da piept la Buftea cu vecina de clasament Academica Clinceni.

Dinamo București – Chindia Târgoviște 0-1 (0-0)

Marcator: Berisha (64).

Dinamo: Eșanu – Sorescu, Bejan, Ehmann, Radu – M. Crețu (69 Ahmed), P. Anton, Răuță, Fabbrini – V. Achim (61 Blejdea) – Nemec. Antrenor: Jerry Gane.

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Iacob, C. Dinu –  Berisha (90 M. Costea), Rață, Dulca, Dumitrașcu (90 Fomba) – Florea (88 Diaz), Popa. Antrenor: Emil Săndoi.

Sursă foto: Răzvan Păsărică/ Sport Pictures/ Telekom Sport