În paralel cu lucrările la viitoarea firmă Arctic Ulmi, în zonă se lucrează și la amenajarea unui sens giratoriu. Acesta va fi necesar cu siguranță în momentul deschiderii fabricii pentru ca mașinile de mare tonaj și nu numai să poată intra și ieși în incinta unității.
La Ulmi, Arctic construiește cea mai mare fabrică de mașini de spălat din Europa de Est. Lucrările sunt avansate, mai ales că, așa cum anunța în primăvară Consiliul Județean Dâmboviţa, lucrările trebuie executate până în 2019.
Aici vor lucra în jur de o mie de salariați, însă ”colateral”, prin intermediul mai multor firme de componente care au apărut sau la care se lucrează deja în zonă, vor fi create în jur de cinci mii de locuri de muncă. Investiția de la Ulmi are o valoare de 200 de milioane de euro.