Se apropie Zilele Cetății Târgoviște! Programul complet al evenimentelor

Publicitate

În perioada 8-11 septembrie Primăria Târgoviște organizează o serie de evenimente cultural-artistice și sportive pentru întreaga comunitate, cu Zilelor Cetății.

Astfel, peste exact o săptămână debutează zilele municipiului Târgoviște. ”Este sărbătoarea comunității, sărbătoarea tuturor celor pentru care Târgoviște înseamnă casă, înseamnă familie, înseamnă prieteni, înseamnă un mediu prietenos, generos, potrivit nevoilor, trebuințelor și speranțelor lor. Evenimentele culturale, concertele, spectacolele sau competițiile sportive reprezintă numai câteva dintre reperele ediției din acest an”, a declarat primarul Târgoviștei, Cristian Stan.

PROGRAM ZILELE CETĂȚII TÂRGOVIȘTE, 8-11 septembrie

05 – 07 septembrie

Complexul Turistic de Natație

– 18:00- 20:30 – Campionatul de fotbal între cartiere- ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’

08 septembrie

Scuarul Primăriei

– 10:00 – 21:00 – Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița

– 11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor

– 11:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Evenimente oficiale

– 10:00 – 12:00 Participare la Sfânta Liturghie – Catedrala Mitropolitană din Târgoviște

– 12:00 – 12:30 Procesiune Traseu: Mitropolia Târgoviște-Bulevardul Mircea cel Bătrân-Calea Domnească – Curtea Domnească

– 12:30 Ședința festivă a Consiliului Local Municipal Târgoviște – Complexul Muzeal Curtea Domnească – Ruine

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

– 10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița

Cinema Independența Târgoviște

– 17:30 – Lansare de carte: Patru cărți despre, cu și din Târgoviștea noastră – eveniment organizat de GazetaDâmboviței.ro

– 19:00 – Concert de muzică de film susținut de Orchestra de tineret Andante – organizator Asociația SonoArt

Muzeul de Istorie

– 16:00 – Conferințe susținute de prof. univ. dr. Claudiu Neagoe și prof. Cătălin Drăghici, lansare de carte, expoziție de costume specifice mercenarilor din epoca fanariotă – eveniment organizat de Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal ”Curtea Domnească” Târgoviște

Muzeul de Artă

– 14:30 – Expoziție de grafică și pictură ”Gabriel Popescu – Atelierul și meleagurile natale” – eveniment organizat de Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal ”Curtea Domnească” Târgoviște

Grădina Zoologică

– 10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Clubului Pensionarilor

– 14:00 – 15:00 – Concurs de dans – Concurenții: beneficiarii clubului

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

– 09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

9 septembrie

Scuarul Primăriei

– 10:00 – 21:00 – Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu” – organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița

– 11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor

– 11:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

– 11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Piața Mihai Viteazul

– 09:30 – 19:00 – Planetariu mobil – Visionarium Dome – proiect de artă digitală modern, proiecții mapping HD, având ca temă planetele, universul, NASA, teme din filme celebre.

 Parcul Chindiei (Zona Ruine)

– 10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița

– 10:30 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de teatru – ”Întâmplările celor trei purceluși”, spectacol muzical ”Ce mică e vacanța mare”, ediția a 7-a, susținut de Centrul de Arte ”Carmina Burana” Târgoviște, clovni și păpuși gigant

– 18:00 – 20:30 – Concert ”Romanța ne unește” – concert aniversar Alina Mavrodin Vasiliu la împlinirea celor 35 de ani de carieră artistică

Invitați: Silvia Goncear, Margareta Ivănuș, Mihail Muntean, Nicoleta Vasile, Bogdan Hrestic, Cristina Dan, Yura Tsiple, Elena Dragomir, Daiana Berbec, Petruț Dorobanțu, acompaniați de Orchestra Folclor a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” din Chișinău, dirijor Petre Neamțu – Artist al poporului. Direcția artistică Svetlana Bivol, prezentator Alina Mavrodin Vasiliu

Cinema Independența

– 11:00 – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsătorie (foaier)

– 19:00 – Film în premieră: VORTEX

Muzeul de Istorie

– 11:00 – Expoziția de pictură și grafică ”Interferențe culturale” a artiștilor Rebeca Moreno Cazares (pictură) și Andrei Scărlătescu (grafică digitală și gravură) – eveniment organizat de Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal ”Curtea Domnească” Târgoviște

Grădina Zoologică

– 10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Clubului Pensionarilor

– 11:00 – 13:00 – Concurs de table și concurs de rummy – Concurenții: beneficiarii clubului

Complexul Turistic de Natație

– 18:00 – 19:30 – Campionatul de fotbal între cartiere – ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’ – sferturi de finală

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

– 09:00 – 22:00 – Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

10 septembrie

Scuarul Primăriei

– 10:00 – 21:00 – Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița

– 11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor

– 11:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

– 11:00 -18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Piața Mihai Viteazul

09:30 – 19:00 – Planetariu mobil – Visionarium Dome – proiect de artă digitală modern, proiecții mapping HD, având ca temă planetele, universul, NASA, teme din filme celebre.

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

– 10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița

– 10:30 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de dans – susținut de Școala de dans Daniela Rotary, work-shop percuție, clovni și păpuși gigant

– 19:30 – 22:00 – Concert extraordinar – Vlad Miriță – 20 de ani de carieră

Invitati: Paula Seling, Marcel Pavel, Iordache Basalic, Paul Ananie, Ana Cebotari, Ozana Barabancea, acompaniați de Orchestra Metropolitană București – dirijor Daniel Jinga. Prezentator – Dan Negru

Cinema Independența

– 11:00 – Film pentru copii – „Veronica

– 14:00 – Film – „3000 de ani de dorință

– 19:00 – Film – „Top Gun: Maverick

Grădina Zoologică

– 10:00 -14:00 – Tur organizat în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Clubului Pensionarilor

– 10:00 – 11:00 – Concurs de gastronomie ,,Cea mai delicioasă prăjitură” – Concurenții: beneficiarii clubului

Complexul Turistic de Natație

 – 10:00 – 15:00 – Cupa Târgoviștei Hand to Hand Fighting – Ediția I

– 18:00 – 19:30 – Campionatul de fotbal între cartiere- ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’ – semifinale

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

11 septembrie

Scuarul Primăriei

– 10:00 – 21:00 – Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița

– 11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor

– 11:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

– 11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Piața Mihai Viteazul

– 09:30 – 19:00 – Planetariu mobil – Visionarium Dome – proiect de artă digitală modern, proiecții mapping HD, având ca temă planetele, universul, NASA, teme din filme celebre.

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița

– 10:30 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de muzică și dans susținut de elevii Școlii Coresi, prof. Costache Păpușa, Spectacol de dans – susținut de trupa ”Elegance Dance” Târgoviște, workshop de percuție pentru copii, clovni și păpuși gigant

– 19:00 – 22:30 – Concert extraordinar Zilele Cetății Târgoviște – Invitați: Lovebite Rock, Trooper, 5 Gang, Irina Rimes. Prezentator: actorul Liviu Cheloiu

22:30 – Foc de artificii

Cinema Independența

11:00 – Film pentru copii – „Veronica se întoarce”

19:00 – Film – „Dirijorul tăcerilor”

Grădina Zoologică

– 10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Complexul Turistic de Natație

– 16:30 – 18:00 – Campionatul de fotbal între cartiere – „Cupa Cartierelor Târgoviște” – finale

– 18:00 – Meciul vedetelor „Echipa Consiliului Local Municipal Târgoviște vs. Chindia Old Boys”

Baza de tenis V.I. Palas și Baza sportivă Vascony

09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!