România U20, debut perfect în Elite League U20 pe stadionul din Târgoviște! Victorie cu Cehia U20, după două goluri superbe

Naționala U20 a României a făcut spectacol pe stadionul „Eugen Popescu” din Târgoviște la debutul în Elite League U20. În fața a aproximativ 4000 de spectatori, micii „tricolori” au învins cu 2-0 Cehia U20, la capătul unui joc controlat în cea mai mare parte de elevii lui Costin Curelea.

După un început dezamăgitor de joc, „tricolorii” au început să-și arate colții începând din minutul 25 al întâlnirii. Încet-încet au pus stăpânire pe minge și s-au apropiat de poarta adversă. În minutul 35, Radaslavescu a deschis scorul, iar în minutul 66, D. Andrei a stabilit scorul final al disputei printr-un gol superb, marcat dintr-o lovitură liberă din afara careului.

Debutul „tricolorilor” a fost unul pozitiv, iar arena „Eugen Popescu” a purtat din plin noroc acestora. Peste 5 zile, în deplasare, în cel de-al doilea joc din Elite League U20, România va înfrunta Portugalia.

România U20 – Cehia U20   2-0 (1-0)

Marcatori: Radaslavescu (35), D. Andrei (66).

România U20:  Popa –  Strata (90+1Boțogan), Duțu, Rimovecz, Șuteu – Szilagyi, Ciuciulete (90+1 Pop), Radaslavescu (61 D. Andrei) – Musi (75 Bodișteanu), Trică (75 Cojocaru), Sfaiț (61 Mihai). Antrenor: Costin Curelea.

Cehia U20:  Hrubý – Hodouš (46 Fila), Kadlec, Kričfaluši (82 Spáčil), Kubr (69 Farka) – Jambor (69 Samek), 7. Šín (46 Grygar) – 15. Juliš, 21. Slončik (59 Mašek), 10. Šíp (69 Látal) –  Vachoušek (59 Kramář).Antrenor: Pavel Sustr