Remiză nemulțumitoare! Chindia Târgoviște a pierdut două puncte mari cu Academica Clinceni, după ce a fost egalată pe final de joc

Chindia Târgoviște a ratat la mustață, vineri seara, atingerea celui de-al doilea succes în campionat. Dâmbovițenii, pe arena din Buzău, au remizat, 2-2, cu Academica Clinceni, în primul joc din cadrul etapei a 6-a. În disputa cu ilfovenii, târgoviștenii s-au văzut egalați pe tabelă în ultimele secvențe ale întâlnirii, după reușita lui Cascini, jucător ce reușiseră să deschidă scorul și în debutul jocului.

Chiar dacă Academica a deschis repede scorul, Chindia a restabilit la fel de rapid egalitatea la 1 pe tabelă, în minutul 17, prin Popadiuc. Al doilea gol al Chindiei a căzut în actul secund, în minutul 57, la capătul unei “bijuterii” reușite de atacantul Daniel Florea. După reușita din această seară, Florea a atins „borna” 2 în actuala stagiune în tricoul Chindiei.

Remiza cu Academica a fost a treia în acest sezon pentru Chindia, după cele cu Sepsi Sfântu Gheorghe și FC U Craiova.

După rezultatul de egalitate cu ilfovenii, Chindia a urcat pe locul 9, cu 6 puncte acumulate. Etapa viitoare, pe teren străin, târgoviștenii înfruntă pe FC Voluntari.

Chindia Târgoviște – Academica Clinceni  2-2 (1-1)

Marcatori: Popadiuac (17), Florea (57)/ Cascini (9, 90+3).

Chindia: Căbuz – C. Dinu, Baxevanos, Celea, Căpușă – Popadiuc (77Neguț), Dulca, Iacob, Popa (90 Cherchez) – Florea (84 Cantave), Matiș (46 A. Șerban). Antrenor: Emil Săndoi.

Academica: Păun – Pârvulescu (80 V. Dumitrache), Patriche, Jutric, Achim – Ventura, Cascini – Omof, Wiliam (62 Kazlauskas), Longher (Cioiu) – Vellios (28 Gavra). Antrenor: Ilie Poenaru.

Sursă foto: Chindia Târgoviște