Remarcabil! Un judoka târgoviștean va fi prezent la Campionatul European pentru cadeți

Una dintre marile speranțe ale judo-ului dâmbovițean va reprezenta la sfârșitul acestei săptămâni România la Campionatul European pentru cadeți U18. Târgovișteanul Andrei Moga (17 ani) va fi unul dintre componenții de bază ai lotului “tricolor” la competiția care va fi găzduită de orașul Sarajevo (Bosnia-Herzegovina).

Sportivul de la CSȘ-CSM Târgoviște, antrenat de Romel Mușa, va concura la puternicul turneu continental în limitele categoriei 55 de kilograme. Moga se află la prima participare la un Campionat European, iar la lot a ajuns în toamna anului trecut. Antrenorul său, Romel Mușa, are încredere în elevul său că poate face o figură frumoasă la turneul continental. “Am încredere în el că se va comporta bine la Sarajevo. Are potențial de-a obține un rezultat pe măsură. Sper să aibă parte de o tragere bună”. Andrei Moga s-a remarcat din plin în prima parte a anului. Astfel, la Naționalele U21 ale României a cucerit medalia de bronz, iar Naționalele Școlare U18 a obținut argintul. În schimb, la turneul internațional “Jocurile Mării Negre”, desfășurate la Mangalia, s-a clasat pe locul 3, la categoria 60 de kilograme. Ultimul judoka dâmbovițean care a luat parte la Campionatul European de cadeți a fost voineșteanul Dragoș Pechea, sportiv ce-a activat la CS Târgoviște. De asemenea, alți dâmbovițeni care au mai participat la Europene au fost frații Alexandru și Cristian Nedelcu. Primul a participat la Campionatul European pentru tineret, iar al doilea la juniori. Astfel, Moga a devenit al patrulea judoka dâmbovițean care va fi prezent la un Campionat European. Pe de altă parte, săptămâna trecută, un alt judoka de la CSȘ-CSM Târgoviște, Mihai Temelie s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Balcanic pentru juniori, în limitele categoriei 81 de kilograme.