Podiumuri numeroase pentru karateka de la CS Petrom Flacăra Moreni la Cupa Okinawa! Rareș Hăbeanu, medaliat cu aur la kumite

Comportare la înălțime pentru karateka Clubului Sportiv Petrom Flacăra Moreni la ediția din acest an a Cupei Okinawa, desfășurată în Sala Sporturilor din cadrul Complexului Olimpic „Sydney 2000”, duminică, 19 februarie. Sportivii pregătiți de Gelu Cozmolici au reușit să urce de mai multe ori pe podiumul de premiere, la capătul unor evoluții pe măsură.

Cel mai important rezultat a fost obținut de Rareș Hăbeanu, la minicadeți kumite. La categoria -45 de kilograme, sportivul morenar a obținut medalia de aur. Tot la minicadeți, dar la concursul de kata, Rareș Hăbeanu a terminat concursul pe locul 2.

Pe a doua treaptă a podiumului au mai urcat Ana Dițescu (kata – U21) și Bianca Ene (kata copii – 10-11 ani).

În schimb, pe locul 3 au terminat Claudiu Latea (kumite – U21- cat. 75 kg), Raluca Bica (kata – junioare) și Alexia Moisan (kata – minicadete).

CS Petrom Flacăra Moreni a fost reprezentată la ediția din acest an a Cupei Okinawa de 15 sportivi.

La startul competiției naționale au luat parte 650 de sportivi, ce au reprezentat 41 de cluburi din țară.