Pe podium la Pitești! Diana Ivăncescu a cucerit medalia de bronz la Campionatul Național pentru seniori și tineret

Târgovișteanca Diana Ivăncescu a încheiat cu fruntea sus ediția din acest an a Campionatului Național de atletism pentru seniori și tineret. Atleta Clubului Sportiv Târgoviște a obținut medalia de bronz la tineret, în cadrul probei de 5 000 metri. Sportiva antrenată de Desdemona Banu-Ionescu a terminat pe locul 3 după ce-a trecut linia de sosire cu timpul de 17.23,35.

În schimb, în ierarhia seniorilor, cu același timp, dâmbovițeanca s-a clasat pe locul 5, după Ancuța Bobocel (CSU Craiova – 15.41,38), Roxana Elisabeta Bîrcă (CSA Steaua București/CSU Arad – 16.12,51), Claudia Prisecaru (CSM Focșani – 16.37,91) și Alina Andreea Piscu (CS Pnadurii Târgu Jiu – 17.19,22). De asemenea, în proba de 3 000 metri obstacole, Diana a terminat pe locul 4. Pentru atleta din Târgoviște rezultatul înregistrat la Naționalele de seniori și tineret a fost cel mai bun din acest an după ce în prima parte a sezonului a întâmpinat o serie de accidenări. Pentru cea mai bună sportivă dâmbovițeană a anului trecut următorul concurs la care va participa va fi Campionatul Național de cros, programat în luna octombrie. Târgovișteanca vizează la Naționalele de cros ocuparea unui loc cât mai bun pentru a se califica la Campionatul Balcanic de Cros.