Orașul Târgoviște continuă transformarea cu bani europeni! Cereri noi depuse la finanțare pe fonduri europene, în valoare de 450 milioane lei

Publicitate

Târgoviștea continuă transformarea cu bani europeni! Valoarea cererilor de finanțare, depuse până în acest moment de către administrația locală târgovișteană în vederea accesării de fonduri europene, este de 450.000.000 lei, o sumă deosebit de importantă.

Potrivit primarului municipiului, Cristian Stan, această sumă reprezintă echivalentul a 25 de investiții majore, care vizează unități de învățământ, transportul public, reabilitarea termică a blocurilor de locuințe, regenerarea Parcului Chindia, amenajarea și punerea în valoare a Șanțului și a  Valului Cetății, restaurarea și punerea în valoare a altor monumente istorice, dar și construirea unui parc fotovoltaic sau alte investiții necesare comunității târgoviștene!

Reamintim că, în exercițiul financiar european anterior, potrivit datelor oficiale ale Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, municipiul Târgoviște a ocupat primul loc la nivel național într-un clasament al fondurilor europene (proiecte eligibile) raportate la numărul de locuitori, cu peste 33.000 lei/locuitor, de aproape 3 ori mai mult în comparație cu următorul clasat.

„Vom face tot ceea ce depinde de noi pentru a păstra locul fruntaș. Pe lângă acești 450 de milioane de lei, mai avem prin Planul Național de Redresare și Reziliență – PNRR proiecte în valoare de 300 de milioane de lei, 90% dintre acestea fiind deja în faza de execuție. Până la finalul acestui an, 17 investiții vor fi finalizate. (…) Sperăm să menținem acest ritm de succes la finalul exercițiului financiar european care a debutat recent, așa cum s-a întâmplat și în exercițiul financiar anterior”, a transmis Cristian Stan, primarul municipiului Târgoviște.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!