Morenarul Andrei Ivan, la primul gol în tricoul echipei naționale a României. A „spart” gheața în amicalul cu Georgia

Morenarul Andrei Ivan (24 ani) a „spart” gheața, miercuri seara, în tricoul echipei naționale de fotbal a României. În amicalul cu Georgia, pierdut de “tricolori” cu 1-2, atacantul dâmbovițean a marcat singurul gol al selecționatei conduse de Mirel Rădoi.

Fotbalistul Universității Craiova a marcat golul de onoare al echipei naționale în minutul 78, cu un șut în forță la colțul scurt, după o pasă excelentă oferită de Sorescu. Acesta a fost primul gol realizat de Ivan la prima reprezentativă a României. Tot în disputa de aseară, morenarul a scos și un penalty, pe care Răzvan Marin la ratat în minutul 65 al întâlnirii.

În partida cu Georgia, Andrei Ivan a intrat pe teren în minutul 57, în locul lui Denis Alibec. După disputa de aseară, dâmbovițeanul a ajuns la 8 meciuri în echipamentul echipei naționale a României.

În ultimul sezon al Ligii 1, Ivan a marcat 8 goluri pentru Universitatea Craiova. Potrivit Transfermarkt, cota de piață a fotbalistului morenar este 1 milion de euro.