Morenarul Andrei Ivan, câștigător al Cupei României cu Universitatea Craiova

Bucurie de nedescris pentru fotbalistul morenar Andrei Ivan! Fotbalistul dâmbovițean a câștigat, sâmbătă seara, Cupa României cu Universitatea Craiova, formație ce a învins-o, pe stadionul “Ilie Oană” din Ploiești pe Astra Giurgiu, cu scorul de 3-2, după prelungiri, în finala competiției.

În duelul cu “astralii”, Ivan a deschis scorul, în minutul 14, printr-o “scăriță” peste potarul Popa, după o pasă ideală primită de la Dan Nistor. Pentru Universitatea au mai punctat Nistor (110) și Screciu (113), iar pentru Astra au marcat Găman (17) și Boe-Kane (93).

În disputa cu Astra, morenarul a fost folosit de antrenorul Marinos Ouzounidis pe toată durata întâlnirii.  Reușita cu Astra a fost prima pentru Ivan în actuala ediție a Cupei României.

În schimb, în campionat, dâmbovițeanul și-a trecut în cont opt goluri. În actuala stagiune, Ivan a bifat pe teren 37 de apariții în tricoul Universității, în toate competițiile.

Potrivit Transfermarkt, cota de piață a atacantului de 25 de ani este de 800 000 de euro.