Luptătorii dâmbovițeni, pe podium la Cupa “Poseidon”! Alin Coteț a cucerit aurul la juniori 3

Ediția din acest an a Cupei “Poseidon” de lupte pe plajă pentru juniori 3 și 4 a reprezentat un real succes pentru luptătorii dâmbovițeni. Numai puțin de patru dintre sportivii de la CSȘ și CS Târgoviște au reușit să urce pe podiumul de premiere. Cel mai bun rezultat dintre dâmbovițeni pe Plaja de la Limanu – 2 Mai a fost înregistrat de Alin Coteț, de la CSȘ Târgoviște, la juniori 3.

Acesta a obținut aurul în limitele ctaegoriei 60 de kilograme. În finala concursului, acesta l-a învins pe Florin Măghiran, sportiv legitimat la CS Târgoviște, care a fost nevoit să se mulțumească doar cu argintul. Alți doi luptători dâmbovițeni care au urcat pe podium la Constanța au fost Vlad Andrei (la juniori 4) și Cristian Scripcariu, unde al doilea a obținut medalie atât la juniori 3, cât și la juniori 4. Vlad și-a adjudecat argintul la 50 de kilograme, iar Cristian a intrat în posesia a două medalii de bronz, la 35 de kilograme. Ambii luptătorii sunt legitimați la CSȘ Târgoviște, la fel ca Dario Cudric (30 kg), Andreea Păun (40 kg), Daria Gheorghe (50 kg) –toți juniori 4 și Andrei Vlad (50 kg) – juniori 3, care au avut clasări pe locul 4. Luptătorii care au reprezentat cluburile dâmbovițene la Cupa “Poseidon” sunt antrenați de Cornel Cornea și Georgina Filip Paic. Pe de altă parte, echipa Târgoviștei alcătuită din luptători de la CSȘ și CS, a terminat pe locul 2 în clasamentul medaliilor pe cluburi. De asemenea, la sfârșitul acestei săptămâni, luptătorii dâmbovițeni vor participa la Campionatul Național de lupte pe plajă dedicat juniorilor 3 și 4.