Lista completă a noilor primari aleși în localitățile din județul Dâmbovița

Publicitate

Alegerile locale 2020 s-au încheiat, iar candidații care au ieșit învingători au început deja să sărbătorească victoria. În schimb, cei învinși, au intrat sau vor intra în ședințe de partid, unde au dat sau vor da explicații serioase pentru eșec.

După scrutinul electoral de pe 27 septembrie, au fost stabiliți noii primari ai județului Dâmbovița, în cele 89 de localități. Pe primul loc, ca număr de primari se situează PSD, cu numai puțin de 63 de mandate. Pe locul 2 s-a poziționat PNL, cu 21 de primari aleși. În schimb, două mandate de primar a obținut Pro România, iar doi primari au venit din rândul independenților, în comunele Voinești și Vulcan Băi. De asemenea, un mandat, la Brănești, a venit partea alinatei PNL-USR.

Mai jos redăm lista completă a primarilor din Dâmbovița care vor conduce comunitățile care i-au ales în următorii patru ani, așa cum a fost anunțată de Autoritatea Electorală Permanentă:

Orașe

Târgoviște – Cristian Stan (PSD)

Moreni – Constantin Dinu (PSD)

Găești – Grigore Gheorghe (PNL)

Titu – Traian Nicolae (PNL)

Răcari – Marius Caravețeanu (PNL)

Pucioasa – Constantin Ana (PSD)

Fieni –Iulian Tătulescu (PSD).

Comune

Aninoasa – Vlăduț Niculae (PSD)

Băleni – Florea Mușat (PNL)

Bărbulețu – Marian Alexe (PSD)

Bezdead – Teodora Anghelescu (PNL)

Bilciurești – Adina Stoican (PSD)

Brănești – Daniel Neamțu (PNL/USR)

Braniștea – Marian Țachianu (PSD)

Brezoaele – Nicolae Tudorache (PNL)

Buciumeni – Ion Pavel – (PSD)

Bucșani – Constantin Niță (PSD)

Butimanu – Gabriel Dragnea (PNL)

Cândești – Georgeta Popa (PSD)

Ciocănești – Ciprian Nilă (PNL)

Cobia – Marin Manda (PSD)

Cojasca – Victor Gheorghe (PSD)

Comișani – Ion Bătrânu (PSD)

Conțești – Marian Alexandru (PSD)

Corbii Mari – Ionuț Bănică (PSD)

Cornățelu  – Nelu Ivan (PNL)

Cornești – Radu Stancu (PNL)

Costeștii din Vale – Matei Toma (PNL)

Crângurile – Ionuț Barbu (PSD)

Crevedia – Florin Petre (PSD)

Dărmănești – Valentin Mihalache (PNL)

Dobra – Cosmin Nica (PSD)

Doicești – Petruț Stana (PSD)

Dragodana – Gheoghe Sandu (PSD)

Dragomirești – Dragoș Vlădulescu (PSD)

Finta – Oprea Florentin (PNL)

Glodeni – Gheorghe Chiran (PNL)

Gura Foii – Nicolae Georgescu (PSD)

Gura Ocniței – Vasile Ioniță (PSD)

Gura Șuții – Constantin Dinu (PSD)

Hulubești – Ion Cursureanu (PSD)

Iedera – Simion Gheorghe (PSD)

I.L. Caragiale – Adrian Năstase (PSD)

Lucieni – Vasile Tița (PSD)

Ludești – Mihail Dincă (PSD)

Lungulețu – George Duțu (PNL)

Malu cu Flori – Ion Constantin (PSD)

Mănești – Constantin Alexandru (PSD)

Mătăsaru – Radu Naie (PSD)

Mogoșani – Ioan Ciobanu (PNL)

Moroeni – Laurențiu Moraru (PSD)

Morteni – Ionel Lalu (PSD)

Moțăieni – Florin Iordache (PNL)

Niculești – Dorinel Soare (PSD)

Nucet – Luisa Bărboiu (PSD)

Ocnița – Barcău Edurad (PSD)

Odobești – Niculae Alecu (PNL)

Perșinari – Marian Bunea (PSD)

Petrești – Daniel Andrei (PNL)

Pietrari – Gheorghe Neacșu (PSD)

Pietroșița – Ion Dicu (PSD)

Poiana – Marian Șerban (PSD)

Potlogi – Nicolae Catrina (PSD)

Produlești – George Georgescu (PSD)

Pucheni – Corneliu Nistor (PSD)

Raciu – Vasile Grădinaru (PSD)

Răscăieți – Iulian Buibăr (PNL)

Râu Alb – Cătălin Preda (PSD)

Răzvad – Emanuel Spătaru (PSD)

Runcu – Gheorghe Brebeanu (PSD)

Sălcioara – Valentin Pârvu (PSD)

Șelaru –Matei Gheorghiță (Pro România)

Slobozia Moară – Răzvan Bucur (PSD)

Șotânga – Constantin Stroe (PSD)

Tărtășești – Cristian Tudorache (PSD)

Tătărani – Constantin Pătru (PSD)

Uliești – Costache Petrișor (PNL)

Ulmi – Bogdan Tița (PSD)

Văcărești  – Romică Stoica (PSD)

Valea Lungă – Emil Negru (PSD)

Valea Mare – Constantin Miu (PSD)

Văleni Dâmbovița – Gheorghe Lungu (PSD)

Vârfuri – Bănaru Răzvan (Pro România)

Vișina – Aurelian Istrate (PSD)

Vișinești – Stoica Nicolae (PSD)

Vlădeni  – Maria Poșircă (PSD)

Voinești – Sandu Gabriel (Independent)

Vulcan Băi – Emil Drăghici (Independent)

Vulcana Pandele  – Vasile Radu (PSD)

 

 

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!