Let`s Babel up this town! Parada de deschidere a Festivalului BABEL, diversitate culturală și culori pe străzile Târgoviștei

Publicitate

Let`s Babel up this town! Sau mai mult de o oră de diversitate culturală, culori și veselie pe străzile centrale ale Târgoviștei!

Cel mai îndrăgit moment al primei zile din deschiderea oficială a celei de-a zecea ediții a BABEL FAST Târgoviște, parada Let`s Babel up this town! a strâns laolaltă artiști din 13 țări participante, dar și târgovișteni și vizitatori, cu toții transmițând bucuria unui asemenea eveniment, amânat de doi ani din cauza pandemiei de COVID-19.

Parada a avut loc vineri, 10 iunie, de la ora 22,00, pentru că a cuprins și un adevărat spectacol de lumini, artificii și muzică de fanfară și s-a desfășurat pe traseul Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra.

Vă reamintim că până pe 19 iunie, la Târgoviște, se desfășoară a X-a ediție a Festivalului Artelor Spectacolului BABEL, 10 zile cu evenimente care vor anima cultural orașul.

Zeci de artiști din 13 țări, inclusiv România, sunt prezenți pe perioada festivalului la Târgoviște, unde vor avea reprezentații, workshop-uri, întâlniri, vernisaje, conferințe.

Iată programul de duminică, 12 iunie:

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 Piața Mihai Viteazul, Teatrul la cutie, happening teatral pentru copii, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște; 1h

12:00 Sala Oglinzilor, Metoda de acțiune prin studiu în crearea rolului după K. Stanislavski, workshop Dumitru Acriș; 3h

16:00 Foaier TTB, Florica Ichim și istoria unui proiect cultural unic – revista Teatrul azi, comemorare și lansare de carte susținute de Ioana Anghel și Irina Zlotea; 1h

17:00 Sala Studio TTB, Beckett, Facultatea de Teatru și Film, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, România; 1h

17:30 Centrul Vechi, Let`s Babel up this town!, happening muzical cu Cvartetul Babel; 50 min.

18:00 Foaier TTB, Vernisajal Salonului de Artă Babel, sculptor Decebal Crăciun; 20 min.

18:30 Foaier Cinematograf Independența, Tegument de Radu Dinulescu, lansare de carte, moderator prof. Ionuț Cristache; 30min.

19:00 Cinematograf Independența, Lumea e bine făcută – Partea a 2-a Europa, regia: Tudor Chirilă, film documentar de lung-metraj; 1h 15 min.

20:00 Piața Mihai Viteazul, Ooups!, mișcarea scenică: Jordi L. Vidal, Jordi L. Vidal Company, Bruxelles, Belgia; 55 min.

20:30 Sala Mare TTB, San Chak: Viața și povestea de dragoste a lui Sin Chae HO, regia: Sunduck Han, Compania de Teatru Profesionist „Sae Buyk”, Daejeon, Coreea de Sud; 1h 30 min.

21:30 Piața Mihai Viteazul, Incomica, Eccentrici Dadarò, regia: primul spectator Mario Gumina, Caronno Pertusella, Italia; 50 min.

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

Sursa foto: Dambovita24.ro

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!