Sfârșitul de an aduce noi contracte de finanțare semnate pentru sistemul medical dâmbovițean! Este vorba despre modernizarea energetică a trei clădiri medicale, finanțarea provenind din bani europeni prin Programul Regional Sud Muntenia.
Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a informat că au fost semnate încă 3 contracte de finanțare importante, în valoare totală de 78.000.000 lei (peste 2,28 milioane de euro), „care vor aduce un plus de confort și siguranță atât pacienților, cât și personalului medical din județul nostru”.
Este vorba despre:
Spitalul de Pediatrie Gura Ocniței – 66.600.000 lei – Lucrările vor acoperi o suprafață de peste 7.000 mp și includ izolarea termică, modernizarea instalațiilor și soluții energetice eficiente, cu impact direct asupra calității actului medical și a condițiilor de muncă.
Serviciul Public de Ambulanță Dâmbovița – 9.200.000 lei – reabilitare termică și instalarea de panouri fotovoltaice, pentru eficiență energetică și sustenabilitate.
Serviciul Public de Ambulanță Moreni – 2.200.000 lei – reabilitare energetică pentru costuri reduse și un mediu de lucru mai bun pentru cei care salvează vieți.

„Ne preocupăm ca dâmbovițenii să beneficieze de servicii medicale sigure și la îndemână, pentru că sănătatea rămâne prioritatea noastră”, a declarat președintele CJD, Corneliu Ștefan.
„Investiții importante pentru un viitor mai verde și servicii publice mai bune în județul Dâmbovița!
ADR Sud-Muntenia, prin directorul general Liviu Gabriel Mușat, împreună cu președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, au semnat două contracte de finanțare dedicate creșterii eficienței energetice a clădirilor publice din județ”, se arată într-un comunicat al ADR Sud Muntenia.
„Investițiile în eficiență energetică înseamnă economii de resurse, condiții mai bune pentru pacienți și personal, și o calitate a vieții mai ridicată în regiunea Sud-Muntenia”, a declarat Liviu Gabriel Mușat, directorul ADR Sud Muntenia, citat în comunicatul amintit.















