Două mari fabrici de lactate din România se închid! Sute de angajați vor fi concediați

Publicitate

Două mari fabrici de lactate din România se închid! Până la sfârșitul lunii august, Fabricile Dorna Lactate din Floreni și Vatra Dornei, aflate în portofoliul companiei franceze Lactalis, vor fi închise, iar toți angajații vor fi concediați, potrivit unui comunicat al companiei.

“Am fost nevoiți să luăm această decizie după epuizarea tuturor încercărilor de eficientizare a activității în cele două fabrici, luând în considerare și noua realitate economică care ne determină să fim mai atenți la operativitatea business-ului nostru în România și să ne adaptăm planurile coerente pentru a rămâne competitivi în industrie. A fost o decizie grea, însă cel mai important este că putem duce mai departe povestea brandului LaDorna în România, cu structurile moderne disponibile”, spune Giampaolo Manzanotti, directorul general al Lactalis România.

Angajații afectați de măsura de concediere colectivă în fabricile Floreni și Vatra Dornei au urma să primească sprijinul companiei în a-și găsi un alt loc de muncă, fie în cadrul celorlalte societăți aparținând Grupului Lactalis în România, fie în alte companii. O parte dintre angajați va primi oferte pentru locurile de muncă disponibile în cadrul celorlalte companii românești din grup, au spus cei de la Lactalis.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!