Descătușare totală pentru echipa lui Viorel Moldovan! Chindia Târgoviște a umilit Farul Constanța

Gustul succesului a reapărut din nou pe “Eugen Popescu”. După patru meciuri fără victorie Chindia Târgoviște s-a descătușat și a dat de pământ cu Farul Constanța, într-un meci ce a contat pentru etapa a opta a campionatului. Roș-albaștrii s-au exprimat la capacitate maximă și-au învins “marinarii” la scor, cu 5-1, chiar la redebutul lui Petre Grigoraș pe banca constănțenilor.

Aflat cu sabia lui Damocles deasupra capului, antrenorul Viorel Moldovan și-a mobilizat elevii în totalitate, iar aceștia l-au răsplătit cu vârf și îndesat. Mai mult de atât, decizia de a-i oferi din nou banderola de căpitan lui Cristi Cherchez a fost una înțeleaptă. Începutul bun de joc al târgoviștenilor fac din aceștia să deschidă rapid scorul, prin puștiul Andrei Șerban (5), care s-a aflat la primul său meci în acest campionat pentru Chindia. În schimb, câteva minute mai târziu, după o eroare a dâmbovițenilor, Farul a retabilit egalitatea prin Lamine Diakite (19). Chindia și-a arătat rapid colții, iar opt minute mai târziu, a schimbat din nou rezultatul de pe tabelă, prin fundașul Alin Dudea, care a stabilit scorul primei reprize, după ce a punctat pe lângă portar. În actul secund, pe teren a mai existat doar echipa pregătită de Moldovan. Jocul în forță al gazdelor a făcut din roș-albaștrii să mai înscrie de alte trei ori. În minutul 51, Cherchez a marcat dintr-un penalty obținut de Florea, după care golgheterul târgoviștean a atins “dubla”, scăpând singurul cu portarul advers, pe assist-ul lui Liviu Mihai. Pe final de joc, Cristi Neguț îl bate și el pe Raclău, stabilind scorul final al întâlnirii. Chindia a obținut o obținut o victorie prețioasă cu Farul, dar mai are mult de demonstrat până va face uitate rezultatele negative din ultimele patru meciuri. Succesul la scor bifat cu dobrogenii oferă un moral ridicat târgoviștenilor înaintea meciului cu CFR Cluj, din 16-imile Cupei României.

Chindia Târgoviște – Farul Constanța 5-1 (2-1)
Marcatori: Șerban (5), Dudea (27), Cherchez (51-pen, 58), Neguț (88)/ Diakite (19).
Chindia: Aioani – Martac, Dudea, C. Dinu (73 Vătavu), D. Dumitrașcu – Novac, Lungu – Șerban (72 Mihaiu), L. Mihai, Cherchez (78 Neguț) – Florea. Antrenor: Viorel Moldovan.
Farul: Raclău – Sabangeanu, Diakite, Twumasi (56 Moise), Zamfir – Doumbia, Tudorică – A. Grigoraș, Fotescu, Licu (46 Petrescu) – Jallow (83 M: Dumitrașcu). Antrenor: Petre Grigoraș.