Deputatul USR Daniel Blaga participă la al 9-lea Summit European al Orașelor și Regiunilor, găzduit în aceste zile de orașul Marseille, din Franța.
“În aceste zile atât de complicate pentru noi toți, simt că trebuie să privim înspre viitor, pentru a putea pune umărul la crearea unui prezent mai bun. Mă aflu astfel timp de 2 zile în Marseille, alături de colega mea, Oana Cambera, acolo unde participăm împreună la al 9-lea Summit European al Orașelor și Regiunilor.
Sunt aici pentru a putea descoperi soluții sustenabile cu privire la situația energetică, pentru a învăța mai multe despre plus-valoarea pe care digitalizarea și tehnologia în general o poate aduce nu doar în administrație ci și în comunitățile locale sau despre cum putem ajuta mai bine mediul rural să se dezvolte într-un mod organic”, a transmis politicianul pe Facebook.
Alte teme de interes ale Summit-ului includ cooperarea inter-state, mijloacele de educare și educație în această eră digitalizată, precum precum și echitatea în politica locală, toate extrem de importante și o ocazie de a-mi lărgi orizonturile pentru a putea mai apoi să fac tot posibilul pentru a ajuta.