Dâmbovițeanul Valentin Mihăilă a marcat primul gol pentru Parma în Serie A

Atacantul dâmbovițean Valentin Mihăilă a spart gheață în Serie A! La sfârșitul săptămânii trecute, jucătorul originar din Finta a înscris primul gol în campionat pentru Parma.

Reușita tânărului fotbalist a venit în disputa cu Fiorentina, încheiată 3-3, ce a contat pentru etapa a 26-a din Serie A. Intrat pe teren la pauză, dâmbovițeanul a marcat pe final de joc, golul de 3-2, după un assist al lui Inglese.

Până la gol, Mihăilă a dat și o pasă decisivă pentru colegul să Kurtic, la golul de 2-2,  din minutul 72.

Acesta a fost al doilea gol reușit de Mihăilă pentru Parma, după cel reușit în Cupa Italiei, împotriva lui Lazio, în luna ianuarie.

Pe de altă parte, la începutul lunii martie, dâmbovițeanul a fost convocat de selecționerul Mirel Rădoi la prima reprezentativă a României, pentru meciurile cu Macedonia de Nord, Germania și Armenia, din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial 2022, programate în luna martie.

Valentin Mihăilă a ajuns la Parma în toamna anului trecut de la Universitatea Craiova.