Dâmbovițeanul Florin Tănase a devenit marcatorul principal în Liga 1! Căpitanul FCSB-ului a realizat un hat-trick cu Farul Constanța

12

Dâmbovițeanul Florin Tănase, căpitanul echipei FCSB, a devenit, luni seara, marcatorul principal în Liga 1. Acest lucru s-a întâmplat după ce căpitanul formației roș-albastre a marcat numai puțin de trei goluri în disputa cu Farul Constanța, pe care gruparea din capitală a câștigat-o cu un categoric 4-0. Astfel, după hat-trick-ul cu “marinarii”, atacantul a ajuns la 18 goluri marcate în stagiunea actuală.

Totodată, “tripla” cu Farul a fost prima din carieră pentru jucătorul dâmbovițean. “Tase” a marcat primul gol cu dobrogenii în minutul 24, după care, pe al doilea l-a semnat din penalty, cu cinci minute înainte de pauză. Ultima reușită a dâmbovițeanului în partida cu Farul a picat în minutul 67, după o eroare a portarului Marian Aioani.

După evoluțiile arătate în ultima perioadă, Tănase păstrează șanse mari de a-și adjudeca pentru a doua oară consecutive titlul de de golgheter al României. În urmă cu un an acesta, a devenit principalul marcator al Ligii 1, cu 24 de goluri.

Cota de piață al lui Florin Tănase, potrivit Transfermarkt.com, este de 5.5  milioane de euro.

Sursă foto: Sport Pictures/Răzvan Păsărică