Cu dâmbovițeanul Mihai Bălașa căpitan, FCSB s-a calificat în 16-imile Europa League

Bucurie imensă pentru trei fotbaliști dâmbovițeni! Mihai Bălașa, Florin Tănase și Andrei Vlad au reușit calificarea în primăvara europeană cu FCSB. Formația bucureșteană și-a asigurat prezența în 16-imile Europa League după ce a remizat, 1-1, cu Hapoel Beer Sheva, într-un meci susținut pe Arena Națională, joi seara.

În disputa cu israelienii, Bălașa a fost căpitanul echipei lui Nicolae Dică, iar golul bucureștenilor a fost marcat de Florinel Coman în prima repriză. În schimb,  Tănase a intrat pe teren în minutul 65, în locul lui Coman, iar Vlad a fost rezerva lui Niță. În condițiile existente, FCSB s-a calificat în primăvară europeană înainte de  încheierea meciurilor din faza grupelor. După patru jocuri disputate, echipa din capitală este liderul grupei G cu 10 puncte acumulate.