CSM Târgoviște va începe noul campionat al LNBF pe 2 octombrie. Formația dâmbovițeană este componentă a Grupei Est

Publicitate

Ionuț Parghel
Echipa de baschet feminin CSM Târgoviște va debuta în noul sezon al Ligii Naționale de baschet feminin pe 2 octombrie. Componentă a grupei regionale Est, formația dâmbovițeană va juca în prima etapă, în deplasare, pe terenul lui CSM Alexandria.

Tot în grupa Est, alcătuită din șapte echipe, mai fac parte campioana CS Phoenix Constanța, CS Țara Bârsei 2011 Brașov (Olimpia CSU), CS Agronomia București, Rapid București și Sepsi Sfântu Gheorghe, campioana en-titre a României.

În perioada următoare, CSM Târgoviște vizează să facă mai multe transferuri.

Pe de altă parte, în ultimele săptămâni formația târgovișteană a pierdut mai multe jucătoare: Carla Popecu (CSM Satu Mare), Tunde Kilin, Teodora Neagu (ambele la Universitatea Cluj), Ștefania Cătinean (Sepsi Sfântu Gheorghe), iar Larisa Toma s-a retras din activitate.

 

Programul echipei târgoviștene în prima fază a campionatului

Tur

Etapa 1: CSM Aleandria – CSM Târgoviște (2 octombrie)

Etapa 2: CSM Târgoviște – Agronomia București (5 octombrie)

Etapa 3: Țara Bârsei Brașoc – CSM Târgoviște (9 octombrie)

Etapa 4: CSM Târgoviște – Sepsi Sfântu Gheorghe (12 octombrie)

Etapa 5: Rapid București – CSM Târgoviște (19 octombrie)

Etapa 6: Phoenix Constanța – CSM Târgoviște (2 noiembrie)

Etapa 7: CSM Târgoviște stă (21 noiembrie).

Retur

Etapa 8: CSM Târgoviște – CSM Alexandria (24 noiembrie)

Etapa 9: Agronomia București – CSM Târgoviște  (30 noiembrie)

Etapa 10: CSM Târgoviște – Țara Bârsei Brașov (7 decembrie)

Etapa 11: Sepsi Sfântu Gheorghe – CSM Târgoviște (14 decembrie)

Etapa 12: CSM Târgoviște – Rapid București (21 decembrie)

Etapa 13: CSM Târgoviște – Phoenix Constanța (28 decembrie)

Etapa 14: CSM Târgoviște stă (4 ianuarie).

Faza a doua a campionatului va începe pe 11 ianuarie și se va întinde până pe 8 martie, iar după mai puțin de o săptămână ar urma să înceapă play-off-ul.

Din Grupa Vest a LNBF fac parte echipele: CSM Satu Mare, FCC Baschet Arad, BC Sirius Târgu Mureș, ACS KSE Târgu Secuiesc, Universitatea Cluj și CSU Oradea.

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!