CSM Târgoviște a terminat pe podium. Dâmbovițencele au cucerit medaliile de bronz

Echipa de volei feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a încheiat pe podium ediția 2018-2019 a Diviziei A1. Dâmbovițencele au intrat în posesia medaliilor de bronz, după ce și-au asigurat ultimul loc al podiumului în campionat.

Într-o luptă pe viață și pe moarte cu Știința Bacău pentru locul 3, formația dâmbovițeană a luat fața grupării din Moldova în ultimele două etape ale competiției. Ieri, în ultima rundă a întrecerii, CSM Târgoviște și-a continuat marșul final învingând pe Dinamo București, după ce în urmă cu patru zile dăduse de pământ cu CSM București, fostă campioană a țării, iar mai nou vicecampioană. În disputa cu Dinamo, CSM s-a impus cu 3-2, la capătul unui joc în care Sara Klisura și Jelena Alajbeg au fost senzaționale. Într-o partidă plină de dramatism, unde CSM a revenit de la 2-1 pentru gazde, prima jucătoare a realizat 29 de puncte, iar a doua 23. După succesul cu Dinamo, trupa lui Valerijan Luka au încheiat campionatul pe locul 3, cu 50 de puncte acumulate, cu patru mai mult decât Știința Bacău. În schimb, noua campioană a devenit CS Volei Alba Blaj, cu 72 de puncte, iar CSM București a terminat pe locul 2, cu 66 de puncte.
În perioada 14-15 aprilie, CSM Târgoviște va participa la Final Four-ul Cupei României, găzduit de Sala Polivalentă din Alexandria. Târgoviștencele întâlnesc în semifinale pe CSM Lugoj (14 aprilie, ora 16.00), iar dacă vor învinge vor juca finala a doua zi, de la 17.00, împotriva învingătoarei dintre CS Volei Alba Blaj și CSM București.

Dinamo București – CSM Târgoviște 2-3 (12-25, 25-19, 25-20, 22-25, 13-15)
Marcatoare:
Dinamo: S. Miclea-Grigoruță 10 p, A. Cioroianu 12, R. Iancu 12, I. Radu 12, A. Artin 16, A. Pârv 12.
CSM: S. Klisura 29, G. Bălae 3, D. Djuric 5, A. Lokovic 2, D. Calotă 6, A. Trică 6, T. Sredic 12, J. Alajbeg 23.