CSM Târgoviște s-a oprit în semifinalele Cupei la volei feminin. A fost învinsă de Alba Blaj

Punct final în acest sezon pentru echipa de volei feminin CSM Târgoviște! Aseară, la Bacău, formația antrenată de Guillermo Naranjo a spus adio și Cupei României. În cea de-a doua competiție a țării, formația dâmbovițeană s-a oprit în semifinale, fiind învinsă fără prea multe emoții de CS Volei Alba Blaj, cu scorul de 1-3.

Chiar dacă târgoviștencele au luat primul set (25-15), jocul a fost tot la discreția fostei campioane a României. Alba Blaj și-a asigurat calificarea în ultimul act după ce a luat următoarele trei manșe la rând: 25-20, 25-20 și 25-17. Într-o dispută în care CSM a contat doar un set, marcatoarele dâmbovițene au fost L. Sousa-Ziegler (8), E. Fairs (10), A. Roșca (2), A. Trică (5), A. Otasevic (90) și M. Collar (31), iar ultima jucătoare a fost și MVP-ul jocului cu cele mai multe puncte reușite. De partea cealaltă, punctele au fost aduse de R. Rus (1), A. Salaoru  (10), M. Aquino (4), P. Barakova (3), A. Cleger Abel (23), N. Onyejewke (9), A. Crncevic (19) și L. Morales (5). În ultimul act al  Cupei se vor duela Alba Blaj și CSM București, formație ce a trecut în semifinale de Știința Bacău, cu 3-0. Așadar, bilanțul echipei târgoviștene în acest sezon a fost următorul: locul 4 în campionat, prezența în semifinalele Cupei României și prezența în optimile de finală ale Challenge Cup.