CSM Târgoviște, înfrângere în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei României la baschet feminin

Echipa de baschet feminin CSM Târgoviște a început cu stângul duelul cu Academia Phoenix Simona Halep Constanța, programat în faza sferturilor de finală ale Cupei României. Miercuri după-amiază, pe teren propriu, în prima manșă a duelului, dâmbovițencele au cedat cu 56-77 (14-13, 17-24, 10-26, 15-14).

Într-un joc în care sperau la un succes, târgoviștencele au ieșit învingătoare în doar două sferturi, primul și ultimul. În schimb, victoriile adversarului din celelalte două sferturi au decis la finalul întâlnirii învingătoarea confruntării. După succesul de astăzi, formația constănțeană pornește, în meciul retur, cu prima șansă la calificarea în careul de ași al întrecerii.

Marcatoarele CSM-ului în disputa cu Phoenix au fost A. Dobă 9 p, C. Popescu 14, D. Ignat 2. G. Irimia 10, T. Dumitru 8, A. Stoenescu 9 și A. Ivan 3.

Manșa retur dintre cele două formații se va consuma la Constanța, pe 5 ianuarie. Acesta a reprezentat ultimul joc susținut de CSM Târgoviște în acest an.