CSM Târgoviște a încheiat anul cu victorie în LNBF

Victorie importantă obținută de CSM Târgoviște în Liga Națională de baschet feminin pe final de an. În această după-amiază, formația dâmbovițeană și-a arătat superioritatea și a trecut cu 74-64, acasă, de Phoenix Știința Constanța.

La capătul unui joc dominat în cea mai mare parte de târgoviștence, CSM-ul s-a recunoscut înfrânt doar în sfertul al doilea, când adversarul s-a impus cu 22-8. În schimb, în celelalte sferturi, elevele lui Cătălin Tănase s-au impus, pe rând, cu 15-8, 27-13 și 24-21.

Principala marcatoare a meciului a fost Alina Chivu de la CSM Târgoviște, cu 17 puncte contabilizate.

În urma succesului cu Phoenix, formația târgovișteană a încheiat anul cu victorie, dar și pe locul 2 în seria Est, după campioana Sepsi Sfântu Gheorghe.

CSM Târgoviște – Phoenix Constanța   74-64 (15-8, 8-22, 27-13, 24-21)

Marcatoare

CSM: A. Chivu 17 p, L. Toma 11, G. Irimia 13, A. Ghiță 15, A. Stoenescu 7, E. Petrof 7, A. Robotin 2, D. Tănase 2.

Phoenix: N. Mititelu 5, L. Brozoski 14, D. Scott 7, M. Geleriu 3, K. Matijevic 2, A. Beldian 13, V. Erak 20.