Croatul Ivan Pesic, debut perfect la Chindia Târgoviște! Gol la primul meci în tricoul formației dâmbovițene

Ivan Pesic (31 ani), debut perfect la Chindia Târgoviște! Croatul a disputat primul meci în tricoul formației dâmbovițene, sâmbătă, în partida cu Unirea Dej, ce a contat pentru etapa a 17-a a Ligii a 2-a.

Chindia a câștigat cu 3-1, iar atacantul a reușit să marcheze ultimul gol al Târgoviștei, în minutul 66. Prin reușita sa, croatul a stabilit scorul final al întâlnirii de la Dej. Acesta l-a învins pe portarul advers printr-un șut în forță, de la o distanță de 15 metri. În partida cu Unirea, antrenorul Diego Longo l-a trimis pe Pesic în teren din primul minut.

Jucătorul croat a ajuns la Târgoviște săptămâna trecută, iar într-un tip foarte scurt a reușit să-și arate calitățile de atacant în fața porții adverse. Pesic a evoluat ultima dată la NK Rudes, ocupanta ultimului loc din prima ligă croată.

În România a mai evoluat în trecut la echipele Dinamo București și FC Voluntari. Încă de când a ajuns la Târgoviște, croatul a transmis că își dorește să ajungă cu Chindia în play-off.