Cristi Cherchez, salvatorul Chindiei Târgoviște în duelul cu Sepsi! A restabilit egalitatea pe final de joc

Punct prețios obținut, luni seara, de Chindia Târgoviște în Liga 1. Formația antrenată de Emil Săndoi a înregistrat o remiză, 1-1, pe stadionul din Buzău, în compania lui Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un joc ce a contat pentru etapa a doua a campionatului.

În disputa cu ardelenii, roș-albaștrii au fost salvați de reușita lui Cristi Cherchez, jucător ce a restabilit egalitatea cu trei minute înainte de ultimul fluier al arbitrului. Intrat pe teren în minutul 82, în locul lui Suciu, atacantul târgoviștean a profitat de eroarea comisă de Hugo Sousa, iar apoi l-a “executat” fără emoții pe Niczuly, după ce a rămas singur cu acesta.

După reușita cu Sepsi, Cherchez a devenit primul fotbalist din lotul Chindiei care a marcat în noua stagiune a Ligii.

În ultimele secvențe ale întâlnirii, Chindia a avut șansa de a intra în posesia tuturor punctele, dar șutul lui Florea a fost scos excelent de Niczuly. Pe durata întâlnirii, târgoviștenii au mai irosit alte două ocazii importante: prin Căpușă în debutul jocului și prin Iacob, al cărui a zguduit bara din stânga lui Niczuly.

În disputa cu Chindia, Sepsi a deschis scorul prin Ashkovski, în minutul 52. După ce a primit o pasă perfectă de la Mitrea nord-macedoneanul l-a bătut fără nicio emoție pe Moldovan.

Punctul obținut cu Sepsi este primul pentru Chindia în acest campionat. Etapa viitoare, în deplasare, dâmbovițenii vor înfrunta pe CFR Cluj, campioana României.

Chindia Târgoviște – Sepsi Sfântu Gheorghe  1-1 (0-0)

Marcatori: Cherchez (87)/ Ashkovski (52).

Chindia: Moldovan – Căpușă, Celea, Baxevanos, Roumpoulakou (71 Corbu) – Șerban (82 Matiș), Suciu (82 Cherchez), Iacob, Popadiuc (71 Popa)– Neguț, Florea (90 Kocic). Antrenor: Emil Săndoi.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Mitrea, Hugo Sousa, Ștefănescu (46 Aganovic) – Vașvari (79 Fofana), Păun (46 . Rep), Ispas – Ashkovski, Damașcan (88 Bojic), Eder Gonzales (71 Tincu). Antrenor: Leo Grozavu.

Sursă foto: Chindia Târgoviște