Chindia Târgoviște a terminat la egalitate cu Gaz Metan în play-out. Gafă comisă de portarul Aioani, la reușita medieșenilor

Chindia Târgoviște continuă seria meciurilor fără înfrângere în campionat. În această seară, dâmbovițenii au remizat, 1-1, cu Gaz Metan Mediaș, într-un joc ce a contat pentru etapa a 6-a a play-out-ului  Ligii 1.

În disputa cu medieșenii, Chindia a deschis scorul prin Daniel Popa, în minutul 52 al întâlnirii. Atacantul a punctat dintr-o lovitură de la 11 metri, după un penalty obținut de Neguț, jucător care a fost faultat în careu de Horj. Peste alte alte zece minute, târgoviștenii puteau duce scorul la 2-0, dar șutul lui Rață, încetinit de Butean, a fost reținut de Pleșca.

Cu 17 minute înainte de final, Chindia a fost egalată pe tabelă de medieșeni, după o eroare a lui Marian Aioani. Cu puțin timp înainte de golul egalizator, tânărul portar a acuzat o accidentare, dar a refuzat să iasă de pe teren. La scurt timp după accidentare, Aioani a gafat la o degajare, iar Valente a egalat pe tabelă, stabilind totodată și scorul final al meciului.

După meciul cu Gaz Metan, Chindia a ajuns la 34 de puncte și continuă pe primul loc în clasamentul play-out-ului.

În ultimele trei etape ale sezonului, Chindia va înfrunta pe rând, pe Fc Voluntari (d), Viitorul (a) și Dinamo (d).

Chindia Târgoviște – Gaz Metan Mediaș 1-1 (0-0)

Marcatori: D. Popa (52 –pen)/ Valente (73).

Chindia: Aioan (76 D. Moldovan) – Căpușă, Pițian (46 Kocic), Iacob, Dinu – Dulca, Rață – Popa, Neguț, Dumitrașcu – Florea (85 Berisha). Antrenor: Emil Săndoi.

Gaz Metan: Pleșca – Butean, Yuri (46 Baco), Larie, Horj, Velisar – Gabriel, Alceus (70 Pambou), Deaconu (70 Chamed) – Valente (76 Romero), P. Costea (25 Ze Manel). Antrenor: Mihai Teja.

Sursă foto: Chindia Târgoviște