Chindia Târgoviște a terminat în genunchi duelul cu Unirea Slobozia! Dâmbovițenii, la prima înfrângere în campionat

Chindia Târgoviște nu se simte deloc bine când evoluează pe teren propriu. Astăzi, dâmbovițenii au înregistrat prima înfrângere în campionat. Pe teren propriu, în etapa a 5-a a Ligii a 2-a, elevii lui Vasile Miriuță au terminat în genunchi disputa cu Unirea Slobozia.

În fața a peste 3000 de spectatori, târgoviștenii nu au arătat mare lucru pe teren, iar la final s-au văzut învinși cu 0-1 în disputa cu gruparea din Ialomița. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Toma, în minutul 69, dintr-o lovitură liberă.

Împotriva Unirii, dâmbovițenii și-au creat puține ocazii la poarta adversă, iar cea mai mare a fost irosită de Marc, la două minute distanță după ce oaspeții au deschis scorul. La finalul întâlnirii cu Unirea, suporterii Chindiei au cerut demisia antrenorului Vasile Miriuță și a președintelui Andrei Cordoș.

Cu 6 puncte acumulate, Chindia ocupă locul 9 în campionat, fiind departe de obiectivul stabilit la startul întrecerii, cel al promovării în prima ligă.

Runda viitoare, în deplasare, Chindia va da peste Ceahlăul Piatra Neamț, una dintre cele mai în formă echipe ale campionatului.

Chindia Târgoviște – Unirea Slobozia 0-1 (0-0)

Marcator: Toma (69).

Chindia: Răilean – Roberto (74 Ursu), Marc, Gîț (88 Plămadă), Anișorac (87 Tache) – Prejmerean, Boțogan (61 Negoescu), Bogaciuc, Șerban – Golofca (62 Cojocaru), Moldoveanu. Antrenor: Vasile Miriuță.

Unirea: Rusu – Aioanei, Dinu, Pospielov, Toma (80 Șandru) – Coadă, Atanase (61 Bârnoi), Serges Ekollo, Cojocari (46 Afalna) – Zukanovic (68 Pacionel), Vlăsceanu (46 Lazăr). Antrenor: Adrian Mihalcea.