Chindia Târgoviște a scăpat victoria cu Chiajna pe final de joc. Dâmbovițenii au irosit și un penalty

Chindia Târgoviște a terminat la egalitate, 1-1, cu Concordia Chiajna, în ultimul meci din acest an la nivelul Ligii a 2-a. În disputa de pe arena ,,Eugen Popescu”, formația dâmbovițeană a fost egalată pe final de joc de adversar, după o eroare a defensivei târgoviștene.

În disputa cu ilfovenii, elevii lui Diego Longo și-au dorit foarte mult victoria, care i-ar fi propulsat pe ultimul loc de play-off. Cum au încheiat nedecis meciul cu Chiajna, Chindia va rămăne pe locul 11 în clasament până în februarie, la reluarea campionatului.

În disputa cu Chiajna, dâmbovițenii au deschis scorul în minutul 48, prin autogolul lui Daniel Dumbravă. Cu 19 minute înainte de final, Chindia a irosit un penalty prin Moldoveanu, care a fost apărat de Oncescu.

În minutul 89, Chindia s-a văzut egalată pe tabela de marcaj în urma reușitei semnate de Adrian Bălan.

Cu 21 de puncte acumulate, Chindia încheie anul pe locul 11. Pe 24 februarie, în etapa cu numărul 16 a campionatului, Chindia va înfrunta pe Metaloglobus București.

Joi, 7 decembrie, de la ora 17.00, tot acasă, în ultimul joc din acest an,  Chindia va înfrunta pe Hermannstadt, într-un meci din grupele Cupei Rimâniei.

Chindia Târgoviște – Concordia Chiajna 1-1

Marcatori: Dumbravă (48-autigil)/ Bălan (89).

Chindia: Railean – Albu (85 Anișorac), Marc, C. Dinu, Romeo – Boțogan (76 Tache 76), Fedele, Bogaciuc, Max. Cojocaru (76 A. Șerban) – Zivkovic (85 Plămadă 85), Moldoveanu. Antrenor Diego Longo.

Concordia: Oncescu – Corbu (85 Cocoș ), Gerson, Stănică, Dumbravă – R. Lazăr (73 D. Pop) – Ghimfuș (85 Iancu), D. Codrea,  Moise (63Tucaliuc), Torje (63Hlistei) – Bălan. Antrenor: Erik Lincar.