Chindia Târgoviște s-a calificat în optimile Cupei României. Dâmbovițenii au învins pe Hermannstadt după executarea loviturilor de departajare

Chindia Târgoviște a obținut în această seară calificarea în optimile de finală ale Cupei României, după ce a învins pe FC Hermannstadt în 16-imi, cu scorul de 5-3, după executarea loviturilor de departajare.

În disputa de pe stadionul “Marin Anastasovici” din Giurgiu, Hermannstadt a deschis scorul prin Jo Santos în minutul 41, printr-o execuție superbă. Două minute mai târziu, târgoviștenii au restabilit egalitatea pe tabelă prin Cherchez printr-un șut de zile mari din marginea careului. Repriza secundă și prelungirile nu au mai adus ocazii mari, iar deznodământul meciului a fost consumat la loteria penalty-urilor. În schimb, pe final de joc, ambele formații au rămas cu un om mai  puțin după eliminările lui Fomba (Chindia -80) și Pires (Hermannstadt – 90).

La loviturile de departajare, jucătorii Chindiei au arătat perfect și au înscris de fiecare dată. Pentru dâmbovițeni au transformat fără emoții Popa, Neguț, Iacob și Neicuțescu. Pentru Hermannstadt au marcat Vodă și Fortes, iar execuțiile lui Buzan și Addae au fost parate de portarul Chindiei Dinu Moldovan.

Chindia Târgoviște – FC Hermannstadt    5-3 dld (1-1, 4-2)

Marcatori: Cherchez (43)/Jo Santos (41).

Chindia: Moldovan – Căpușă, Iacob, Fomba, Martac – Dulca, Dumitrașcu – Yameogo, Cherchez, Costea – Berisha. Rezerve: Aioani, Rață, Neicuțescu, Negrea, Neguț, Șerban, Ioniță, Pițian, Popa. Antrenor: Emil Săndoi.

Hermannstadt: Figueiredo – Belu, Viera, Stoica, Bastos – Pires, addae – Vodă, Buzan, Jo Santos – Fortes. Rezervă: Mărgărit, Alhassan, Ster, Florică. Antrenor: Ruben Albes.