Chindia Târgoviste, remiză la finalul turului de campionat

Remiză pentru Chindia Târgoviște la final de tur! Sâmbătă după-amiază, formația dâmbovițeană a terminat la egalitate, 2-2, cu FC Argeș, într-un joc ce a contat pentru etapa a 15-a a Ligii 1.

În partida cu piteștenii, elevii lui Emil Săndoi au început jocul cu frână de mână trasă, iar în minutul 34 s-au văzut conduși pe tabelă, după reușita lui Ionuț Șerban. După primirea golului, replica târgoviștenilor s-a observat din plin. Un minut mai târziu Chindia a restabilit egalitatea la unu, în urma autogolului lui Deslandes, iar cu patru minute înainte de pauză, au preluat conducerea cu 2-1, după o execuție superbă al lui Dulca, din afara careului.

În actul secund, argeșenii au alergat aproape tot timpul după egalare, iar  în minutul 72 au reușit acest lucru prin Grecu. Pe final de joc, Chindia a mai reușit un gol superb, dar acesta a fost anulat pe motiv de ofsaid.

După remiza cu Argesul, Chindia a terminat turul de campionat cu 20 de puncte acumulate. Aflată, momentan, pe locul 6, formația târgovișteană a fost până acum una dintre surprizele plăcute ale campionatului, alături de vecina de clasament Academica Clinceni.

Chindia Târgoviște – FC Argeș   2-2 (2-1)

Marcatori: Deslandes (35-autg), Dulca (41) / Șerban (34-pen), Grecu (72).

Chindia: Aioani – Martac (78 Yameogo), Puțian, Fomba, Căpușă- Neguț, Iacob, Dulca, Dumitrașcu – Popa (89 C. Dinu), Florea (60 Berisha). Antrenor: Emil Săndoi.

Argeș: Greab- Matei, Leca (46 Turda), Deslandes (60 Șerbănică), Mușat – Drăghici (46 Blejdea), M. Colli, Șerban (90 Palic), Grecu – Malele, Mediop. Antrenor: Eduard Augustin.

Sursă foto: AFC Chindia Târgoviște