Chindia Târgoviște, răpusă de FC Voluntari în campionat

Chindia Târgoviște nu arată prea bine în actualul sezon al Ligii 1. Formația dâmbovițeană a înregistrat, vineri după-amiază, a treia înfrângere stagională, după ce a cedat cu 1-2 duelul cu FC Voluntari, din deplasare.

În meciul din deschiderea etapei a 7-a, ilfovenii au început mai  bine, iar în minutul 25 au deschis scorul prin Ion Gheorghe. Mijlocașul Voluntariului a înscris după ce a profitat de o deviere nefericită a fundașilor. dâmbovițeni

Chindia a dat semne de revenire în partida cu ilfovenii în debutul actului secund. În minutul 49, Daniel Popa a restabilit egalitatea pe tabelă, după ce a finalizat cu capul o centrare trimisă perfect de Tibi Căpușă.

La intrarea în ultimele 20 de minute ale jocului, gazdele au reușit să găsească golul izbăvitor prin Adam Nemec, care a înscris tot printr-o lovitură de cap.

Pe final de joc, în minutul 83, FC Voluntari a rămas în zece oameni pe teren, după ce Cosmin Achim a fost eliminat pentru acumularea a doua cartonașe galbene. Chiar dacă a avut un om în plus pe teren, Chindia nu a mai putut restabili egalitate mult dorită.

La capătul a șapte meciuri disputate, Chindia ocupă locul 11, cu 6 puncte acumulate. Runda viitoare, tot pe teren străin, târgoviștenii dau piept cu nou-promovata CS Mioveni.

FC Voluntari – Chindia Târgoviște  2-1 (1-0)

Marcatori: I. Gheorghe (25), Nemec (70)/ Popa (49).

Voluntari: Popa – Briceag (86 Tavares), Armaș, Tamaș, Ricardinho (67 C. Costin  – Droppa, Achim – I. Gheorghe, Rață, Lopes (90 Fulop) – Nemec (85 Paraschiv). Antrenor: Liviu Ciubotariu.

Chindia: Moldovan – Rouboulakos (46 Neguț), Baxevanos, Celea (86 Cherchez), Căpușă – Popadiuc, Dulca, Iacob (79 Suciu), Șerban (79 Matiș)– Florea (79 Cantave), D. Popa. Antrenor: Emil Săndoi.

Sursă foto: Facebook FC Voluntari