Chindia Târgoviște, răpusă de campioana CFR Cluj

Seria meciurilor fără înfrângere a luat sfârșit pentru Chindia Târgoviște. Formația dâmbovițeană a fost răpusă, în această seară, la Ploiești, de campioana CFR Cluj, cu scorul de 0-1.

Clujenii au reușit să marcheze singurul gol al întâlnirii, în repriza a doua, dintr-un penalty, transformat fără emoții de Păun. Cu un sfert de oră înainte de ultimul fluier, Chindia a avut șansa de a egala, dar “torpila” lui Dulca s-a oprit în transversală.

După eșecul cu CFR, Chindia a rămas pe locul 6, cu 28 de puncte. Etapa viitoare, tot la Ploiești, dâmbovițenii vor înfrunta pe FC Botoșani, nimeni alta decât vecina de clasament.

Chindia Târgoviște – CFR Cluj 0-1 (0-0)

Marcator: Păun (52-pen)

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Iocob, C. Dinu (86 F. Mitrea) – Neguț (76 Costea), Rață, Dulca, Dumitrașcu – Popa, Florea (76 Berisha). Antrenor: Emil Săndoi.

CFR: Sandomierski – Manea, Vinicius, Bem Youssef, Camora – Deac (L. Aurelio), W. Soares, Gîdea (7 Păun) – Chipciu (73 Pereira), Debeljuh (73 Rondon), Costache. Antrenor: Edi Iordănescu.

Sursă foto: AFC Chindia Târgoviște/ Marius Tudor