Chindia Târgoviște, în picaj! Dâmbovițenii au ajuns la a treia înfrângere consecutivă după eșecul de la Mediaș

Chindia Târgoviște continuă să nu se mai regăsească în campionat și a ajuns la a treia înfrângere consecutivă. În această seară, în etapa  a 22-a, dâmbovițenii au cedat cu 0-1 jocul cu Gaz Metan Mediaș, susținut în deplasare.

Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Ronaldo Deaconu dintr-un penalty controversat, în urma unui duel dintre Fomba și Valente.

În debutul actului secund, Chindia putea restabili egalitatea în urma unei faze ciudate: Mihai Pleșca a vrut să îndepărteze pericolul, dar mingea l-a lovit pe Popa și a trecut foarte aproape de linia porții.

Pe durata întâlnirii, jucătorii Chindiei au cerut  două lovituri de la 11 metri, dar arbitrul Ionuț Coza s-a opus de fiecare dată. Prima dată, târgoviștenii au cerut penalty în minutul 27, după ce Iacob  a căzut în careu după o intrare a lui Francisco Junior, iar a doua oară în finalul primei reprize, când Florea a fost doborât în careu de Ricardo Valente.

În urma eșecului cu Gaz Metan, Chindia a rămas pe locul 7, dar la egalitate cu Mediașul și UTA, toate cu câte 28 de puncte.

Până la meciul cu UTA programat etapa a 24-a, pe 10 februarie, târgoviștenii întâlnesc, pe 10 februarie, în deplasare, pe Farul Constanța în optimile Cupei României.

Gaz Metan Mediaș – Chindia Târgoviște 1-0 (1-0)

Marcator: Ronaldo Deaconu (37-pen).

Gaz Metan: Pleșca – Butean, Baco, Yuri, Velisar (75 Trif) – F. Junior (83 Larie), R. Deaconu (76 Pambou), Chamed – Horșia (70 Nițu), A. Sarr (70 Ze Manel). Antrenor: Mihai Teja.

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Fomba (46 Kocic), C. Dinu – Diaz (70 Mitrea), Iacob, Dulca, Dumitrașcu (83 Șerban) – Popa (69 Berisha), Florea (79 Yameogo). Antrenor: Emil Săndoi.