Chindia Târgoviște, la a patra remiză în campionat, după ce a terminat 1-1 cu Viitorul

Chindia Târgoviște a bifat o nouă remiză în Liga 1. În această seară, la Giurgiu, dâmbovițenii au încheiat nedecis meciul cu Viitorul Constanța, 1-1, ce a contat pentru etapa a 13-a a campionatului.

Elevii lui Emil Săndoi au început cu frâna de mână trasă disputa cu dobrogenii, iar în minutul 14 s-au văzut conduși pe tabelă, după reușita semnată de Iancu, ajutat și de devierea lui Martac. Cu opt minute înainte de pauză, Viitorul a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Cojocaru, care l-a faultat pe Popa, scăpat singur spre poartă.

Cu un om în plus pe teren, Chindia a început mai bine actul secund, iar în minutul 64 a restabilit egalitatea prin Florea, care a înscris printr-un șut plasat. Pe final de joc, târgoviștenii puteau obține toate punctele, după ce Căbuz a respins în față șutul lui Florea, iar Martac a trimis balonul în transversală din fața porții adverse.

Pentru Chindia remiza din această seară a fost a patra din sezonul actual. Remiza cu Viitorul împinge Chindia pe locul 8 în clasament, cu 16 puncte acumulate în 13 meciuri disputate.

Etapa viitoare, în deplasare, pe 16 decembrie, de la ora 19.30, Chindia va da piept cu FC Voluntari.

Chindia Târgoviște – Viitorul Constanța  1-1 (0-1)

Marcatori: Florea (63)/ Iancu (14).

Chindia: Aioani – Martac, Pițian, Fomba, C. Dinu – Neguț, Rață, Dumitrașcu, Atanase (46 Yameogo) – Popa (87 Costea), Florea (90 Cherchez). Antrenor: Emil Săndoi.

Viitorul: Cojocaru – Dussaut (57 Benzar), Ghiță, Dobrosavlevici, De Nooijer – Artean, Ciobanu (68 Gaztanaga) – Matei (40 Căbuz), Iancu, Mățan (57 Ely) – Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic.

Sursă foto: AFC Chindia Târgoviște