Chindia Târgoviște, la a doua victorie consecutivă în campionat! Echipa lui Viorel Moldovan a îngenuncheat Astra Giurgiu pe final de joc

Chindia Târgoviște a strălucit din nou în campionat! În această seară, pe arena “Ilie Oană” din Ploiești, formația antrenată de Viorel Moldovan și-a arătat din plin colții și a învins cu 1-0 pe Astra Giurgiu. Singura reușită a întâlnirii a fost semnată de mijlocașul Vadim Rață (83), printr-un șut din afara careului, deviat în propria poartă de Simion.

Până la golul izbăvitor, roș-albaștrii au irosit alte câteva ocazii importante. În minutul 60, Dumitrașcu l-a bătut pe portarul Kitanov, dar golul a fost anulat de arbitru pe motiv de ofside. Zece minute mai târziu, Dumiter a trimis mingea în transversală, după care, peste alte câteva secunde Neguț a trimis la o palmă de poarta adversă. De asemenea, în prima repriză, Dumiter a trimis puțin peste vinclu.

Succesul înregistrat cu Astra este al treilea în Liga 1 pentru Chindia, dar și al doilea consecutiv, după cel cu FC Botoșani, de săptămâna trecută. Victoria bifată cu giurgiuvenii i-a dus pe roș-albaștrii să ajungă la 12 puncte acumulate, dar în același timp să urce, provizoriu, pe  locul 10 în clasament.

Etapa viitoare, în deplasare, Chindia va evolua în compania lui FC Voluntari.

Chindia Târgoviște – Astra Giurgiu    1-0 (0-0)

Marcator: Rață (83).

Chindia: Aioani – Martac, Leca, Pițian, Neciu – Neguț (74 Ivancic), Rață, Burlacu (60 Dumitrașcu), Bic – Florea (87 Dudea), Dumiter. Antrenor: Viorel Moldovan.

Astra: Kitanov – Radunovic, Dandea, Tamaș,  Graur – Simion, Crepulja, Răduț (56 J. Begue) – Tounkara(71 D. Bruno), Budescu, Stahl (28 G. Obi Ajayi). Antrenor: Dan Alexa.

Sursă foto: AFC Chindia Tragoviste/ Marius Tudor