Chindia Târgoviște, în genunchi la final de an: La a treia înfrângere consecutivă după meciul cu FC U Craiova

Chindia Târgoviște continuă să dezamăgească tot mai mult pe final de an. Joi după-amiază, roș-albaștrii au încasat o înfrângere la scor de neprezentare în penultimul joc din 2021. Pe arena din Ploiești, într-un joc ce a contat pentru etapa a 20-a, Chindia a fost depășită de FC U Craiova cu scorul de 3-0. Aceasta a fost a treia înfrângere consecutivă și a a noua din actuala stagiune pentru târgovișteni.

Oltenii au deschis scorul în finalul primei reprize, dintr-un penalty executat de Bălan. Acesta a marcat cu mult noroc după ce arbitrul Horațiu Feșnic a decis repetarea loviturii de pedeapsă, deoarece jucătorul eliminat de la Chindia nu părăsise suprafața de joc.

În finalul primei reprize, echilibrul dintre cele două echipe s-a rupt. Eliminarea lui Paul Iacob, de la Chindia, după acumularea a două cartonașe galbene, a făcut ca formația târgovișteană să ajungă doar un simplu sparring-partner pentru olteni. În actul secund, Craiova a trimis Chindia la pământ, după ce a mai punctat de două ori, prin Baetan și Compagno.

După înfrângerea cu oltenii, Chindia a căzut pe locul 12 în clasament, cu 19 puncte acumulate. Duminică, de la ora 13.30, în deplasare, dâmbovițenii vor înfrunta Academica Clinceni, în ultimul joc din acest an. Dacă Chindia nu va fi întărită considerabil în această iarnă, există șanse mari ca formația târgovișteană să retrogradeze în Liga a 2-a.

Chindia Târgoviște – FC U Craiova  0-3 (0-1)

Marcatori: Bălan (46+6 – pen), Baetan (58), Compagno (87).

Chindia: Căbuz – Martac, Căpușă, P. Iacob, Corbu (63 Ioniă) – Neguț, Dulca, Popadiuc (63 Matiș), Jipa (79 A. Șerban) – D. Popa – D. Florea (63 M. Șerban). Antrenor: Emil Săndoi.

Craiova:  R. Popa – R. Negru, Kovavic, Diallo, Bușu – Asamoah (Miutescu), Achim (90 Blidar)- Baeten, Sidibe (83 Raicea), Van Durmen (65 Bauza) – C. Bălan (83 Compagno). Antrenor: Dan Vasilică.

Sursă foto: Chindia Târgoviște