Chindia Târgoviște, doborâtă în prima repriză de FCSB

Chindia Târgoviște a bifat, în această seară, o nouă înfrângere în campionat.

În duelul cu FCSB, ce a contat pentru etapa 24-a, dâmbovițenii s-au înclinat cu 0-1, încă de la jumătatea primei reprize, când Denis Olaru a punctat fără speranțe în poarta lui Marian Aioani. Mijlocașul din trupa lui Toni Petrea, a marcat un gol splendid, printr-o “torpilă” din afara careului, în plasa laterală.

Împotriva FCSB-ului, Chindia a jucat ceva mai bine în actul secund, dar niciodată nu a reușit să restabilească egalitatea pe tabelă. O șansă a avut în minutul 63, când Florea  a introdus mingea în poarta lui Vlad, dar golul acestuia a fost anulat de arbitru fiindcă a înscris cu mâna.

După eșecul cu FCSB, Chindia și-a epuizat aproape în totalitate șansele de mai prinde un loc în play-off la finalul sezonului regular. Mai mult de atât, după încheierea acestei runde, târgoviștenii ar mai putea pica una-două poziții în clasament. În acest moment, Chindia ocupă locul 8, cu 29 de puncte acumulate.

Etapa viitoare, la Buzău, dâmbovițenii vor da peste Universitatea Craiova, ocupanta locului 3.

FCSB – Chindia Târgoviște  1-0 (1-0)

Marcator: Olaru (23).

FCSB: A. Vlad – O. Popescu, Haruț, Nedelcu (13 Miron), Radunovici – Oaidă (46 Buziuc -79 Vukusic), Șut, Olaru – Moruțan (79 Simion), Coman, Oct. Popescu. Antrenor: Toni Petrea.

Chindia: Aioani – Căpușă, Iacob, Pițian, C. Dinu – Neguț (73 Yameogo), Rață, Dulca (90 Șerban), Diaz (46 Mitrea)– Florea (83 Berisha), Popa (84 Costea). Antrenor: Emil Săndoi.

Sursă foto: Chindia Târgoviște/Marius Tudor