Chindia Târgoviște, de la extaz la agonie în disputa cu Hermannstadt

FC Hermannstadt continuă să fie un adevărat coșmar pentru Chindia Târgoviște în Liga 1. Vineri după-amiază, pe arena “Ilie Oană” din Ploiești, dâmbovițenii și-au arătat încă o dată limitele în fața sibienilor, înclinându-se cu scorul de 1-3.

Chiar dacă au început jocul în forță și au deschis scorul prin Popa (10), târgoviștenii au terminat disputa la pământ, fără niciun punct acumulat.

În minutul 30 al întâlnirii, Hermannstadt a restabilit egalitatea prin Romario Pires dintr-un penalty, iar în finalul primei reprize, Sîntean ia adus pe sibieni în avantaj pe tabelă, datorită unei execuții superbe din lovitură liberă. Cu opt minute înainte de final, Mayoral a stabilit scorul final al meciului, datorită unei execuții superbe din lovitură liberă.

Înfrângerea suferită cu Hermannstadt a coborât Chindia pe locul 8 în clasament, cu doar 4 puncte acumulate, la capătul a tot atâtea jocuri jucate. Etapa viitoare, târgoviștenii vor înfrunta, în deplasare, pe CFR Cluj, campioana României.

Chindia Târgoviște – FC Hermannstadt  1-3 (1-2)

Marcatori: D. Popa (10)/ Romario (30 – pen), Sîntean (42), Mayoral (82).

Chindia: D. Moldovan – Căpușă, C. Dinu, Pițian, Iacob (85 Dumitrașcu) – Neguț, Dulca, Ioniță, Berisha (67 Yameogo) – Popa (66 Florea), Diaz. Antrenor: Emil săndoi.

Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache, Viera, Stoica – Caiado (88 Mustivar), Dlbea, Romario, Opruț – Joalisson, Fortes (63 Karanovic), Sîntean (69 Mayoral). Antrenor: Ruben Albes.